20 maja 2013

„Żółta fala”


Dla Tourismusverein Berlin Treptow-Köpenick e.V. skorygowaliśmy polską treść noty informacyjnej o systemie oznakowania portów jachtowych „Gelbe Welle” i przekazaliśmy wybranym partnerom po stronie polskiej (Lubuskie, Pomorskie, Wielkopolskie) jako sugestię kierunku, w którym mogliby dążyć w rozwoju turystyki wodnej.

W Niemczech z oznakowania „Gelbe Welle” korzysta już obszerna sieć 547 przystani w 12 krajach związkowych. Przystanie takie muszą spełniać podstawowe wymagania, jak np. toalety, możliwość usuwania śmieci i odpadów, woda pitna, informacja turystyczna. Jako takie zaznaczone zostają na wodnych mapach turystycznych, w regionalnych ulotkach, czasopismach i w internecie na stronie gelbe-welle.eu. Są to zatwierdzone przystanie należące do stanic wodnych, marin, hoteli, zakładów gastronomicznych, stowarzyszeń, jak i publicznych inwestorów gmin.

„Gelbe Welle” nie tylko wzmacnia długotrwale regionalną siłę gospodarczą poprzez zwracanie uwagi na atrakcje turystyczne, zabytki, czy też gastronomię i możliwość robienia zakupów. Jest to również istotny czynnik bezpieczeństwa w ruchu wodnym, jako że dzięki widocznemu z dala oznakowaniu odpada niepotrzebne błądzenie. Z tych powodów Ministerstwo Transportu Republiki Federalnej Niemiec poleciło „Gelbe Welle” wszystkim krajom związkowym jako „przykład best-practice” – przyjazny dla użytkownika i łatwy w obsłudze turystyczny system informacyjny.

Rozwój i udoskonalenie tego systemu przewidują uwzględnienie powiązań z innymi, transgranicznymi i typowymi dla danego regionu elementami infrastruktury turystycznej, jak szlaki rowerowe czy piesze. Lądowe systemy infrastruktury turystycznej już od dawna cieszą się zaufaniem turystów. Natomiast w domenie turystyki wodnej to „Gelbe Welle” od 11 lat potwierdza, że stanowi dla wodniaka ważny punkt orientacyjny i informacyjny na jego szlaku.

Pierwsze takie oznakowania w Polsce pojawiły się w Szczecinie: w marinie jachtklubu „Pogoń“ i potem w 2005 r. Campingu Marina PTTK.